نشست سالانه کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران همزمان با پنجاهمین سال تاسیس آن روز پنجشنبه 9 اسفند ماه با حضور مهندس محمد حاج رسولی ها مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران و قائم مقام رئیس شورای عالی کمیته برگزار شد .  

به گزارش شبکه خبری آب ایران مهندس حاج رسولی ها طی سخنانی با اشاره به قدمت دیرینه کمیته ملی آبیاری و زهکشی اظهار داشت : اولین سوالی که در ذهن مسئولان اجرایی مطرح می شود این است که با این قدمت ، آیا در طی سالهای گذشته اثر بخشی ها بهتر شده یا خیر ؟ که اطمینان دارم توانسته است این رسالت خود را ادا کند.مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در ادامه به تشریح  انتظارات خود از کمیته پرداخت و کمک به مدیران بخش آب و کشاورزی از طریق همکاری در تدوین قوانین مرتبط با حوزه آب ، فارغ از مسائل سیاسی و آشنا ساختن ذهنیت جامعه با مباحث علمی را از اهم انتظارات خود ذکر کرد و در ارتباط با مسائل علمی انتشار کتاب " کاریزدر ایران و شیوه های بهره برداری سنتی از آن" را که توسط شرکت مدیریت منابع آب ایران انتشار یافته و برنده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی شده است را به عنوان نمونه موفق کار علمی ذکر کرد.

وی با اشاره به ترکیب اعضای کمیته که  شامل بخش آب و کشاورزی می شود گفت  : با توجه با این ترکیب انتظار می رود که روی تعاریف اولیه و مشترک میان دو بخش باید  با هم به تفاهم برسیم و نقش اصلی را این کمیته بر عهده دارد و اولین مسئله مورد انتظار حل موضوع آمار مصرف آب در بخش کشاورزی است.

افزایش اثر گذاری کمیته در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری های کلان کشور، درک عمیق چالشها،بازنگری در طرح های ابیاری و زهکشی ، ارتقا سطح علمی تالیفات ، نیاز سنجی ، ارائه ایده های نو، تشکیل کارگروه های جدید، بررسی تجارب موفق و غیر موفق ، تمرکز بیشتر بر افزایش بهره وری آب از جمله نکات مورد انتظار قائم مقام رئیس شورای عالی کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران بود.

مهندس حاج رسولی ها همچنین بر لزوم تبدیل کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران به یک مرجع و فصل الخطابی برای حل و فصل اختلاف نظر های آماری و تخصصی مدیران مرتبط با بخش آب و کشاورزی تاکید کرد.

شایان ذکر است پیش از سخنان مهندس حاج رسولی گزارشی از تاریخچه پنجاه ساله کمیته ملی توسط مهندس مهر زاد احسانی دبیر کل کمیته ارائه شد.

همچنین ارائه گزارش عملکرد کارگرو ها، اهدا تندیس به 15 نفر از پیشکسوتان کمیته و اهدا جوایز برندگان مسابقه بزرگ هنری کمیته از دیگر بخش های این نشست بود که در سالن خلیج فارس شرکت مدیریت منابع آب ایران برگزار شد.