محققان دانشگاه تگزاس واقع در آستین آمریکا دستگاه جدیدی را ساختند که قادر است با استفاده از انرژی خورشیدی، رطوبت موجود در هوا را جذب کرده و آن را به شکل آب آشامیدنی پاک جمع‌آوری کند.به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در اغلب روش‌های مورد استفاده برای جذب آب از هوا، از یک فرایند چگالش بخار استفاده می شود که مستلزم صرف انرژی زیادی است اما این فناوری جدید تنها با دریافت انرژی خورشید و با کمترین میزان مصرف انرژی قادر است آب موردنیاز یک منزل مسکونی متوسط را در طول روز تامین کند.
محققان در ساخت این فناوری از هیدروژل‌هایی استفاده کردند که به شدت جاذب رطوبت هستند و با دریافت گرمای حاصل از انرژی خورشید، آب آزاد می‌کنند. در آزمایشات اولیه مشخص شد این سیستم به ازای هر یک کیلوگرم هیدروژل، روزانه 50 لیتر آب آشامیدنی فراهم می‌کند.
این سیستم منحصربه فرد هم در محیط‌های مرطوب و هم در محیط‌های خشک به خوبی عمل می‌کند، به همین علت جایگزین مناسبی برای فناوری به کار رفته در سیستم‌های تصفیه آب خورشیدی و سایر روش‌های جذب آب از هوا محسوب می‌شود.
مهمترین کاربردهای این فناوری تامین آب پاک در هنگام وقوع بلایای طبیعی، تهیه آب موردنیاز ساکنان مناطق خشک و دورافتاده و همچنین تامین آب آشامیدنی برای ساکنان کشورهای درحال توسعه است.
محققان این فناوری را به عنوان یک اختراع به ثبت رسانده‌اند و اکنون در تلاشند تا آن را تجاری‌سازی کنند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Advanced Materials منتشر شده است.