گواهینامه استاندارد NSF برای آب به چه معناست؟

تاریخچه NSF

بنیاد ملی بهداشت (National Sanitation Foundation – NSF)  در سال 1944 با هدف حفظ و بهبود سلامت بشر در مقیاس جهانی ، بنا نهاده شده است. NSF سازمانی مستقل و غیر انتفاعی است که توسعه استانداردها ، صدور گواهینامه های محصول ، آموزش و پرورش و مدیریت ریسک در حوزه سلامت عمومی و محیط زیست را در برنامه خود قرارداده و به آن متعهد است. تولید کنندگان و مصرف کنندگان در سطح بین المللی به NSF بعنوان توسعه دهنده استانداردهای بهداشت عمومی و صادرکننده گرواهینامه ها و تاییدیه های بهداشتی جهت کمک به حفظ جهانیان از نظر غذا ، آب ، بهداشت و محصولات مصرفی اطمینان دارند.

تصفیه آب استاندارد NSF و WQA


بخش آب در NSF

بخش آب در NSF محصولاتی را که با آب آشامیدنی در ارتباط هستند ، ارزیابی می کند. محصولاتی مانند لوله های آب ، ضدعفونی کننده های شیمیایی آب، تجهیزات استخر و جکوزی و همچنین دستگاه های تصفیه آب و فیلترهای آنها توسط این بخش آب این سازمان مورد آزمایش قرار بگیرند.

تلاش های NSF باعث توسعه استانداردهای ملی امریکا برای کلیه مواد و محصولاتی که مرتبط با آب آشامیدنی هستند گردید و کمک زیادی به حفظ سلامت عمومی و محیط زیست و به حداقل رساندن عوارض نامطلوب بهداشتی نمود. در سال 1990 ، آژانس حفظ محیط زیست امریکا ، استانداردهای NSF را جایگزین برنامه های خود در ارتباط با آب آشامیدنی کرد. امروزه کلیه تولید کنندگان لوله و سایر تجهیزات استفاده شده در شبکه لوله کشی اماکن تجاری و مسکونی ملزم به دریافت گواهینامه استاندارد NSF هستند.

 

گواهینامه NSF برای دستگاه ها و تجهیزات تصفیه آب خانگی

کلیه اجزای دستگاه های تصفیه آب خانگی می بایست مورد آزمایش قرار بگیرند تا مشخص شود آیا از استانداردهای بهداشتی لازم برخوردار هستند یا خیر؟ صدور گواهینامه NSF به مصرف کننده این اطمینان را می دهد که دستگاه تصفیه آبی که قصد خرید آن را دارند همانطور که تولید کننده ی آن ادعا می کند ، قادر به ارتقای سطح کیفیت آب آشامیدنی خانواده او می باشد.

البته مراجع و سازمانهای دیگری نیز وجود دارند که می توانند برای دستگاه ها و تجهیزات تصفیه آب ، گواهینامه استاندارد صادر کنند که از آن جمله می توان به " انجمن کیفیت آب" (Water Quality Associations – WQA) اشاره کرد که این انجمن نیز برای صدور گواهینامه های خود از پروتکلهای NSF استفاده می کند.

در خصوص دستگاه ها و تجهیزات تصفیه آب حوزه هایی که NSF اقدام به بررسی و صدور گواهینامه استاندارد می کند عبارتند از :

اثر گذاری تجهیزات تصفیه آب بر زیبایی - (NSF / ANSI 42)

سختی گیرها - (NSF / ANSI 44)

اثرات بهداشتی و سلامتی دستگاه های تصفیه آب - (NSF / ANSI 53)

تصفیه آب با اشعه ماورای بنفش - (NSF / ANSI 55)

تصفیه آب به روش اسمز معکوس - (NSF / ANSI 58)

تصفیه آب به روش تقطیر - (NSF / ANSI 62)

فیلتر تصفیه آب دوش حمام (سردوشی) - (NSF / ANSI 177)

 

مزایای دستگاه تصفیه آبی که گواهینامه NSF دارد چیست؟

گواهینامه NSF پس انجام مجموعه ای از تست ها و آزمایشات برای یک محصول صادر می شود. پس از صدور گواهینامه استاندارد ، مصرف کننده می تواند نسبت به عملکرد دستگاه ، کیفیت و بهداشتی بودن محصول اطمینان حاصل کند. در مورد دستگاه تصفیه آب خانگی برخی ازمهمترین مسایلی که گواهینامه استاندارد NSF آنها را مورد تایید قرار می دهد ، به شرح زیر می باشند:


اطمینان از عملکرد دستگاه تصفیه آب

گواهینامه NSF به شما اطمینان می دهد که ادعاهای تولید کننده در خصوص کاهش آلاینده های آب درست هستند. ممکن است تولید کننده و یا فروشنده دستگاه تصفیه آب ، ادعا کند که محصولعرضه شده ، می تواند یک آلاینده خاص را با درصد مشخصی فیلتر کرده و از آب حذف کند. طبیعی است که شما اطلاعات فنی و علمی در این خصوص ندارید و نمی توانید مطمئن باشید که آیا این ادعا صحیح است یا خیر؟ این کاری است که NSF به جای شما انجام می دهد. این سازمان تجهیزات تولید شده را مورد آزمایش و بررسی قرار می دهد و با صدور گواهینامه بر ادعاهای تولید کننده صحه گذاری می کند.

 

اطمینان از بهداشتی بودن اجزا و قطعات محصول

مواد اولیه استفاده شده برای تولید اجزا و قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی باید به گونه ای باشند که با آب واکنش ندهند و مواد شیمیایی زیان آور به آب اضافه نکنند. NSF از این لحاظ نیز محصول را مورد آزمایش قرار می دهد و تایید می کند که مواد به کار رفته در تولید قطعات و تجهیزات آن ، Food Grade هستند و مناسب برای مصارف بهداشتی و خوراکی بوده و مواد مضر به آب اضافه نمی کنند.

 

اطمینان از کیفیت محصول

همچنین NSF محصول را از نظر ساختاری نیز مورد بررسی قرار می دهد. به این ترتیب اطمینان حاصل می کند که تولید کننده برای صرفه جویی در هزینه ها ، اصطلاحا از گوشه و کنار محصول نزده باشد و کیفیت آن را پایین نیاورده باشد.NSF به صورت سالانه ، کلیه مواد اولیه مصرفی جهت تولید اجزا و قطعات دستگاه تصفیه آب را بررسی می کند تا اطمینان حاصل کند که کیفیت و  جنس این مواد همیشه یکسان هستند و تغییری در آنها ایجاد نمی شود.

 

اطمینان از عدم تبلیغات گمراه کننده

NSF بررسی می کند که تولید کننده در تبلیغات خود از ادبیات گمراه کننده استفاده نکرده باشد و اطلاعات غیرواقعی به مشتریان ندهد. کارشناسان با بررسی وب سایت ، بروشورها ، آگهی ها ، کاتالوگها اطمینان حاصل می کنند که تولید کننده قصد فریب مردم را ندارد.

بنابراین وقتی یک دستگاه تصفیه آب خانگی ، دارای گواهینامه NSF باشد ، دیگر نیازی نیست که برای اطمینان از صحت ادعاهای تولید کننده آن ، دانش فنی و علمی در خصوص تصفیه آب داشته باشید. گواهینامه NSF به شما این اطمینان را می دهد که کلیه موارد فوق در خصوص این دستگاه تصفیه آب صادق است و با خیال راحت می توانید از آن استفاده کنید.

خرید دستگاه تصفیه آب استاندارد و بهداشتی که گواهینامه های استاندارد بین المللی نظیر NSF و WQA را دارا باشد به شما اطمینان می دهد که تلاش شما برای ارتقای کیفیت آب آشامیدنی خانواده تان بی فایده نیست و می توانید با آرامش بیشتری برای سلامتی فرزندانتان برنامه ریزی کنید.