استاندار تهران در مراسم افتتاح پروژه ارتقای کیفی آب شرب جنوب تهرانگفت: پس از تکمیل فاز ۲ پروژه رینگ قمر بنی هاشم، از اطمینان بالایی نسبت به کیفیت آب تهران برخوردار می‌شویم.

به گزارش خبرنگار نیروی «انرژی امروز»، سیدحسین هاشمی در حاشیه آیین افتتاح پروژه ارتقای کیفی آب شرب جنوب تهران در تصفیه خانه کن، در جمع خبرنگاران در مورد لزوم کمک استانداری به اجرای طرح‌های آب و فاضلاب تهران،  اظهار کرد: اگر این هماهنگی ها انجام نشده بود ۲۸ طرحی که امروز افتتاح شد، به نتیجه نمی رسید.هاشمی افزود: طرح رینگ قمر بنی‌هاشم در ابتدای دولت یازدهم به دلیل کمبود اعتبار و مشکلات اجرا در تهران متوقف شده بود؛ هماهنگی ها انجام شد و این طرح افتتاح شد.

تامین آب سالم، وظیفه وزارت نیرو است

ستار محمودی، سرپرست وزارت نیرو نیز در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران، از بررسی و پیگیری فعالیت کشورهای همسایه در زمینه آب توسط وزارت امور خارجه خبر داد و گفت: وزارت امور خارجه موضوع فعالیت کشورهای همسایه در بخش آب و طرح هایی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بر آبهای ایران اثر می گذارد را، پیگیری می کند.

محمودی با تاکید بر اینکه در مورد آب‌های داخلی و غیرمرزی هم منطبق با سیاست‌های کشور و مطابق با مقررات بین المللی اقدام می‌شود، گفت: یکی از وظایف اصلی وزارت نیرو تامین آب شرب با کیفیت است و آب را بر اساس استانداردهای بین‌المللی تامین می‌کنیم و شاخص‌های آب ایران بر اساس شاخص‌های بهداشت جهانی است.

به گزارش انرژی امروز، پروژه ارتقای کیفی آب شرب جنوب تهران امروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری افتتاح شد.

این طرح از سوی قرارگاه سازندگی خاتم انبیا (ع) با احداث ۲۶ کیلومتر خط انتقال و ٢ مخزن ذخیره و متعادل کننده به ظرفیت ۷۵ هزار متر مکعب اجرا شده است.

پروژه ارتقای کیفی آب شرب جنوب تهران با هدف انتقال آب سطحی تصفیه شده و جایگزینی با آب زیرزمینی به منظور ارتقای کیفیت آب شرب ساکنان جنوب شهر تهران با جمعیتی بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر، اجرایی شد.

این پروژه بخشی از طرح رینگ آب رسانی پیرامون شهر تهران است که مطالعات آن در سال ۱۳۹۰ انجام شده و شامل دو قسمت شرقی و غربی است.

قسمت شرقی با اجرای ۶کیلومتر خط انتقال و ٢ مخزن ذخیره ، آب سد ماملو را برای ارتقای کیفیت آب شرب جنوب شرق تهران در مناطق جنوب بزرگراه بعثت و شهرک های مسعودیه، افسریه، مسگرآباد، سلیمانیه و ... منتقل می کند.

قسمت غربی نیز بخشی از آب سطحی را از تصفیه خانه دوم واقع در منطقه کن (غرب تهران) با انتقال آب از طریق خط لوله ای به طول ٢٠ کیلومتر و عبور از معابر اصلی و آزاد راه تهران - کرج، جاده مخصوص و بزرگراه فتح و انتقال و دریافت آب از ٢ مخزن در منطقه تهرانسر به یافت آباد و جنوب غرب تهران منتقل می کند.